У процесі вибору насамперед слід визначити, якою має бути продуктивність пристрою. Так, для сім'ї із трьох осіб, звичайно, може підійти млинець, за допомогою якого можна за один раз приготувати до шести млинців.

Про габарити

Потрібно розуміти, що чим більше буде прилад, тим вищою буде його вартість. Відповідно, велика млинниця споживатиме і більше електроенергії. Та й місця на кухні вона займе більше, а для більшості кухонних приміщень питання компактності має велике значення. Навіть ті, хто дуже любить млинці, навряд чи пектиме їх щодня. А це означає, що після завершення процесу приготування млинцю доведеться прибирати в шафу. Зазначимо, що моделі на дві порції зазвичай мають тридцять сантиметрів завширшки та довжини, тобто вони квадратні. Моделі на шість порцій завдовжки мають шістдесят сантиметрів, а завширшки – п'ятдесят.

Тому при виборі млинці на шість порцій потрібно заздалегідь поміркувати над тим, де вона зберігатиметься, коли не використовуватиметься. Якщо місця достатньо, то в даному випадку можна подумати над придбанням моделі зі знімною поверхнею. Коли один піддон можна замінити іншим, у якого більше або менше виїмок для млинців.

Варто додати, що за габаритами найкомпактнішими є круглі млинці. У діаметрі вони можуть бути не менш як двадцять п'ять сантиметрів. Однак прямокутні моделі дозволяють випікати більшу кількість млинців за один раз.

Захисне покриття

Дуже важливо, щоб поверхня для смаження мала антипригарне покриття. Іноді його замінюють керамічним чи мармуровим аналогом. Млинці з тефлоновим покриттям можна прогрівати лише до двохсот градусів, а сам процес нагрівання займе приблизно три хвилини. Керамічне покриття нагрівається довше - п'ять хвилин. А ще кераміка не боїться подряпин. Якщо говорити про мармурове покриття, воно практично не має недоліків, але прилад з такою робочою поверхнею буде коштувати дуже дорого.

Про потужність

Щодо параметра потужності, то тут у різних моделей млинців різниця хоч і є, але зовсім невелика. У більшості випадків потужність пристрою становить від восьмисот до півтора кілограма. Чим більше млинців може за один раз приготувати апарат, тим вищою буде потужність. Отже, він та електрики споживатиме більше. Проте в цілому різниця настільки несуттєва, що даному параметру можна не приділяти занадто багато уваги.

Про індикатор нагріву та інші функції

Останнім часом у продажу все частіше стали з'являтися млинці, які оснащені індикатором нагріву. Це зручно для тих випадків, коли прилад використовується вперше і користувач ще не пристосувався. Також пристрої часто оснащують спеціальним температурним регулятором чи термостатом. За рахунок цього поверхню млинці можна розігріти до потрібної температури. В цьому випадку можна не боятися, що млинець пригорить, якщо про нього ненадовго забудуть.

Матеріал корпусу

Те, з якого матеріалу виготовлений корпус млинці, ніяк не впливає на якість млинців. Проте впливає на те, як довго зможе прослужити прилад і яким буде його зовнішній вигляд. Пластиковий корпус відрізняється практичністю та невисокою вартістю. Однак корпус із нержавіючої сталі прослужить довше, та й виглядає він набагато краще. Звичайно, вартість млинців із металевим корпусом вища, ніж у пластикових аналогів.